25.11.2015 przeprowadziłam zajęcia otwarte dla mojej grupy. Rodzice dopisali i sprawili, że zajęcia były również i dla nich ciekawym doświadczeniem.
Obszarem zainteresowań były dla mnie zajęcia z zakresu edukacji matematycznej i tematem zajęć były "FIGURY GEOMETRYCZNE".
Poniżej publikuje mój scenariusz.
Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców z edukacji
matematycznej w grupie 4-latków
Temat Dziwna kraina
figur geometrycznych
Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z figurami geometrycznymi
- zgodna współpraca w grupach
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi rozpoznać i nazwać figury geometryczne (koło,
kwadrat, prostokąt, trójkąt),
- dostrzega figurę w przedmiotach, zabawkach, przyrodzie,
Metoda:
- słowna (rozmowa, opowieść ruchowa zagadki,
rymowanki)
- oglądowa ( pokaz, ilustracja)
- czynna (zadania stawiane do wykonania, aktywizacja zabawy
ruchowe)
Forma:
- grupowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
-rysunki przedstawiające figury geometryczne.
- rysunki przedstawiające różne przedmioty w kształtach
geometrycznych (kwadrat, koło, trójkąt ,prostokąt)
- plansza zamku Króla i postać Króla
- Przebieg zajęć: Powitanie dzieci i rodziców. Piosenka powitalna „ Na powitanie”. Przywitanie rodziców i podziękowanie za udział i przybycie.
N-l mówi dzieciom chce zabrać ich w podróż.
Zabiorę was do niezwykłej krainy, lecz aby się tam znaleźć pomóżcie mi
rozwiązać kilka zagadek. Spróbujemy?
Powiem tylko jestem szczery,
ujrzysz u mnie boki cztery, cztery kąty i wierzchołki, obce mi są różne dołki, moje boki są równiuteńkie, a cztery kąty prościutkie. (kwadrat) |
Ja mam boków mniej,
jest mi przez to lżej, a magiczna liczba trzy, zawsze towarzyszy mi. (trójkąt) |
Toczę, toczę się wesoło,
i do wszystkich macham w koło, początku nie mam ani końca, podobne jestem do słońca (koło) |
Mam cztery rogi,
dwa krótkie i dwa długie boki. Kwadratem nie jestem, choć mam kąty proste.(prostokąt) |
- za każdym razem wieszanie figury na tablicy i wskaźnikiem omówienie wyglądu.
- N-l dziekuje za pomoc i zabiera dzieci do
„krainę dziwną, w której wszystko zbudowane było z figur geometrycznych.
Nazywała się FIGUROLANDIĄ.
Aby się w niej
znaleźć musicie klasnąć w dłonie trzy razy ( poproszę was abyście zamknęli oczy
i wyobrazili sobie to miejsce)
Stał
tam zamek, bardzo dziwny, z figur geometrycznych.
W
zamku tym na tronie siedział król, miał
koronę z figur geometrycznych. I patrzył z okien wieży na swą krainę gdzie Z
figur były domy, drzewa, samochody
(n-l pyta czy dzieci widzą to wszystko? )
Pewnej nocy zły czarodziej pozabierał wszystkie figury
geometryczne. Król i mieszkańcy bardzo się zmartwili. Czarodziej powiedział że
jedynym ratunkiem na odzyskanie kształtów było wykonanie zadań. Jeśli uda nam
się odnaleźć zaginione kształty uratujecie całą krainę.
Rozmowa
z dziećmi na temat treści opowiadania (nazywanie, przeliczanie
figur geometrycznych, z których zbudowany jest zamek).
- z
jakich figur geometrycznych zbudowany jest zamek?
- policz
ile jest trójkątów, kwadratów, prostokątów, kół
- Piosenka „ Figury”. Ilustruje ruchem słowa piosenki. Powtarza słowa.
- „Odszukaj kształt”- n-l mowi dzieciom że czarodziej pozabierał figury geometryczne z figurolandii i ukrył je w obrazkach na kartkach przed nimi.
Pełno figur mam
Pomieszały mi się tam.
Bardzo proszę Was, kochani
ułóżcie
je zgodnie z kształtami
Z taśmy robi tabelkę która dzieli na 4 kolumny. Układa w
każdej rys. figury geometrycznej. Na dywanie rozkłada obrazki ułożone rysunkiem
do spodu. Zadaniem dzieci jest wylosować obrazek i dopasować go do określonej
figury geometrycznej.
- Zabawa „Znajdź swoją parę”. Wszystkie dzieci otrzymują po jednej figurze
geometrycznej. Biegają dowolnie
po sali, na hasło „ Figura” dobierają
się w pary, szukając takiej samej figury x3
- Zakończenie zajęć. Podziękowanie za pomoc w odszukaniu figur z krainy figurolandii i za udział w zajęciach. Ewaluacja zajęć. Dzieci decydują czy zajęcia się podobały czy nie wrzucając znaczek figurolandii do koszyka z uśmiechniętą lub smutną buźką
Piosenka „ FIGURY”
Koło to figura,
dwa koła w rowerku,
słoneczko na niebie,
guzik przy sweterku.
Ref:
Kółko, kwadrat i prostokąt,
prosta, trójkąt i czworokąt.
Z takich figur, człowiek mały,
dziś ułożyć chce świat cały.
Prostokąt jest inny,
jak pudełko kredek.
Ma dwa różne boki,
Gosia wie i Edek.
Ref:
Kółko, kwadrat i prostokąt…
Trójkąt, to figura,
która ma trzy boki.
Czasem jest nieduży,
a czasem wysoki.
Ref:
Kółko, kwadrat i prostokąt…
Kwadrat cztery boki,
jak na klocku Lego,
a wszystkie są równe,
pamiętaj kolego.
Ref:
Kółko, kwadrat i prostokąt…
Jeszcze linia prosta
Tak jak leśna dróżka,
kolejowe szyny,
no i kształt paluszka.
Ref:
Kółko, kwadrat i prostokąt…
dwa koła w rowerku,
słoneczko na niebie,
guzik przy sweterku.
Ref:
Kółko, kwadrat i prostokąt,
prosta, trójkąt i czworokąt.
Z takich figur, człowiek mały,
dziś ułożyć chce świat cały.
Prostokąt jest inny,
jak pudełko kredek.
Ma dwa różne boki,
Gosia wie i Edek.
Ref:
Kółko, kwadrat i prostokąt…
Trójkąt, to figura,
która ma trzy boki.
Czasem jest nieduży,
a czasem wysoki.
Ref:
Kółko, kwadrat i prostokąt…
Kwadrat cztery boki,
jak na klocku Lego,
a wszystkie są równe,
pamiętaj kolego.
Ref:
Kółko, kwadrat i prostokąt…
Jeszcze linia prosta
Tak jak leśna dróżka,
kolejowe szyny,
no i kształt paluszka.
Ref:
Kółko, kwadrat i prostokąt…